Bugün toplumların yaşam anlayışını oluşturan, onların hangi kültürel kalıplar içerisinde yaşayacağını ve nasıl hareket edeceklerini belirleyen şey, içselleştirebildikleri kültürleridir.

Sanat, bu kültüre katkıda bulunan, bireyi ve toplumu çağdaş bir dünyaya yönlendiren önemli bir varoluştur.

Yeni anlayışlar, çağdaş düşünceler topluma en güçlü ve kalıcı biçimde sanat yoluyla ulaşmaktadır. Şenlikler, festivaller yüzyıllardır toplumun çeşitli kesimlerini bir araya getiren yaşam, paylaşım ve dayanışma alanları olmuştur. Bu açıdan bakıldığında festivaller her bakımdan toplumun canlanmasının ve olağan yaşam içinde pek yaşamaya alışkın olmadığımız coşku ve dayanışma duygularını harekete geçirebilecek gücün kaynağı olmuştur.

Her türden kültürel ve sanatsal etkinliğin bir arada ve iç içe yaşandığı, herkesin kaygısızca katılıp izleyebildiği, hayatın kendisinin yaşandığı, yaratıcı-üretici özelliklerin geliştirildiği festivaller, gerek ulusal gerekse uluslararası toplumsal ilişkiler açısından büyük önem taşımaktadır. Toplumlarla sanat arasındaki bağın kopukluğu çağdaş, yaşanılabilir bir dünyaya yönelik beklentileri boşa çıkarıcı gelişmelere yol açmakta, yaratıcı, özgür düşüncenin gelişmesini engellemektedir. Bu kopukluğun yaşanmaması için özellikle sivil toplum kurumlarının sanata destek vermeleri, bu tür organizasyonları desteklemeleri gerekmektedir.

Uluslararası düzeyde gerçekleştirdiğimiz festivale, dünyanın birçok ülkesinden katılan tiyatro topluluklarının yanı sıra ülkemizden de her yıl üniversite topluluklarından, özel tiyatrolara, şehir tiyatrolarından, amatör tiyatro topluluklarına kadar tiyatronun tüm renklerinden oluşan pek çok katılım sağlanmaktadır. 2011 Kasım ayında 16’ncı kez tiyatrodan bir gökkuşağı yaratılması amacıyla yine yoğun bir emekle program oluşturulmaya başlanmıştır.

T.C. Kültür ve Turizm Bankalığı ile Devlet Tiyatrolarının aktif katkılarının da etkisiyle, Başkentimizde ilgiyle ve yoğun bir katılımla gerçekleşen Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali, tiyatro severler ve tiyatro grupları tarafından da her yılın Kasım ayında beklenir duruma gelmiştir.

Festival kapsamında 3 yıl önce başlattığımız “Sosyal Sorumluluk Projesi” ile daha önce hiç tiyatroya gitmemiş bireyleri tiyatroyla tanıştırdık. 5 yılda 10.000 kişi ücretsiz tiyatro sanatı ile tanıştırmayı hedeflediğimiz bu projenin ilk yılında 2703, ikinci yılında 2765, üçüncü yılında 3519 olmak üzere toplam 8987 kişiye ulaşmanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz. Projenin dördüncü yılında da en az 2000 kişiyi ücretsiz olarak tiyatro salonlarımızda konuk etmek hedeflenmiştir.

1996 yılından bu yana özel ve amatör tiyatro topluluklarının oyunlarını sahnelere taşımak, kucak dolusu emekle hazırlanan oyunlarla seyirci arasında köprü olabilmek amacıyla başlayan Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali 16 yıldır kesintisiz olarak sürüyor. Bu başarıda katkısı olan tüm kurum, kişi ve sanatseverlere teşekkür ederiz. İyi ki varsınız…

Yener AKSU
Festival Yönetmeni