Festival Onur Ödülü

MÜJDAT GEZEN

29 Ekim 1943 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. Sahneye ilk kez 1953 yılında Hırka-i Şerif İlköğretim Okulu’nda ilk piyesinde çıktı. Aynı yıl Doğan Kardeş çocuk dergisinde şiirleri yayımlandı. Yine bu yıllarda İstanbul Radyosu Çocuk Kulübü’nde mikrofonla tanıştı. 1956-57 yıllarında çeşitli amatör tiyatro topluluklarında rol aldı ve 1960 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’ nda profesyonel oldu. Aynı yıl Vefa Lisesi’ni bitirdi. 1961 yılında İstanbul Belediyesi Konservatuvarları Tiyatro Bölümü’ne girdi. 1962 yılında ilk filmini çevirdi.
Gezen, 1963 yılında ilk özel tiyatro çalışmasını yaptı. Münir Özkul ve Muammer Karaca Tiyatroları’na girdi. 1963-64 yıllarında sanat dergilerinde şiirleri çıktı. 1964-1966 yılları arasında askerlik yaptı ve oyun yazma denemelerinde bulundu. 1966 yılında Ulvi Uraz Tiyatrosu’na girdi. 1967yılında arkadaşlarıyla birlikte Halk Oyuncuları’nı kurdu. 1968 yılında ilk kez kendi özel tiyatrosunu açtı ve aynı sezon İstanbul Tiyatrosu’nda çalıştı. 1970 yılında sahne çalışmaları ve film çalışmalarında ve aynı zamanda TV çalışmalarında bulundu. Aynı yıl Elif adlı kızı dünyaya geldi. Gazete ve dergilerde yazdı. 1975 yılında ilk kitabı yayımlandı. 1999 yılı itibariyle 28 yayımlanmış kitabı vardır. Ayrıca, ilkokul Türkçe kitaplarında yazıları mevcuttur. 1982yılında bir yayınevi kurdu.Yine aynı yıl İstanbul Belediye Konservatuvarı ve sonradan İ.Ü. Devlet Konservatuvarı’nda Türk Tiyatrosu öğretmenliği yaptı. Aynı yıl, yazar arkadaşı Kandemir Konduk’la birlikte “Güldürü Üretim Merkezi”’ni kurdu ve büyük gazetelerde mizah sayfası yönetti[ 1991 yılında MSM’yi kurdu.1992 yılında “MSM Ormanı”’nı kurdu. 1995 yılında Hamlet Efendi adlı oyunu ödül aldı ve Devlet Tiyatroları’nda oynandı. 1996-1998 yılları arasında Cumhuriyet gazetesindeyazdı. 1997 Devlet Tiyatroları’nda oyun yönetti. Aynı yıl Babam adlı oyunu ödül aldı. 1998 yılında ilk kez adını taşıyan tiyatrosunu kurdu. Yüz civarında filmde, elli civarında oyunda, binden fazla radyo ve TV Skecinde rol aldı, bunların bir bölümünü yazdı ve yönetti.
Müjdat Gezen aynı zamanda şair. 74 adet şiirden oluşan “Şiirim geldi bırakın beni” isimli bir albümü var. Albümde kendisiyle birlikte Savaş Dinçel, Mustafa Alabora, Perran Kutman, Ali Poyrazoğlu, Rutkay Aziz ve Sunay Akın gibi isimler yer alıyor. 

Festival Emek Ödülü

Kımız Bozkır

Tiyatroya amatör olarak (dernek tiyatroları ve Halkevleri) başlar. Daha sonra AÜ.DTCF Tiyatro bölümü okur. Kısa bir süre DT’de oyunculuktan sonra Tv.dizileri ve Özel Tiyatro oyunculuğu (Halk Tiyatrosu, Kaktüs Kabare, Tomurcuk Çocuk Tiyatrosu. AHOT. Ankara Birlik Tiyatrosu.) Oyunculuğu yapar. Biraz da seslendirme ve asistanlık..
    
 2005-2006 sezonundan itibaren bağımsız İnsanart Proje Tiyatro Atölyesi olarak, yönetmenlik ve oyun proje çalışmaları yapmaktadır. Kadın, çocuk, gençlik çalışmaları, yetişkinler ile bölgesel, yerel çalışmalar yapar... bu doğrultuda sahnelenen “Kadın Tiyatrosu” olarak Keçiöeren Kadın Dayanışma Atölyesinde, kadın katılımcılarla, sahneden metine çalışılan: Yok Pişiren Kadınlar 2009-2010 sezonunda oynanmıştır. Çocuklarla Atölye sonucu Yazar,Şair, Prof, Hasan Erkek’in: Çiçek Prenses(2011-2012) ve Yaşasın Barış adlı oyunlarını (2013-2014) çocuklarla çocuk tiyatrosu ve çocuk oyuncular olarak Eskişehir ve Ankara’da sahnelemistir. Keçiören Semt Tiyatrosunda “Kadının Savaşa Hayır Diyesi Var!! Barışı Dayatası Var!! oyunu ile sokak oyunları oynanmaktadır. Ayvalık Cunda’da mübadillerle yaptığı çalışma bu yıl sahnelenecektir. İnsanart Proje Tiyatrosu olarak; atölyeler, oyunlar ve toplumsal tiyatro için eğitim çalışmaları sürmektedir.
    
Türkiye Tiyatrolar Birliğinde iki dönem yürütme kurulu üyeliği, bir dönem eş sözcülük yapmıştır. Şimdilerde Bağımsız Tiyatro Birliği Başkanı’dır.
     
Tiyatronun insani bir duruşla, her zaman toplumla iç içe olması gerektiğine hep paylaşacak bir derdi, bir keyfi olduğuna ve ilk çağlardan beri hayat gibi evrilerek akmakta olduğuna inanır.

 

 


Editörün Seçtiği