Tiyatro Ayme

 • 55-60 Dakika Oyun Süresi
 • Türkçe Oyun Dili
 • Mehtap Temiz, Mehmet Nurkut İlhan Oyun Yazar
 • Tek Perde Perde
 • Dursun Özdil Müzik
 • T. Murat Demirbaş Yönetmen
 • 20.00 Saat
 • Salon: Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi
 • 28 11, 2018 Tarih
 • 25.00 TL Fiyat
 • Kadro

  Mehmet Nurkut İlhan

Ben Cemal Süreya Şiir Adamm

TAKSAV tarafından düzenlenen Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali'nin 23.'sü "Yaşanabilir birdünya için sanat!" sloganı ile perdelerini açtı. Tiyatro Ayme'nin yorumu ile Mehtap Temiz ve Mehmet Nurkut İlhan'ın yazdığı, T. Murat Demirbaş'ın yönettiği "Ben Cemal Süreya Şiir Adamm" oyunu, 28 Kasım'da Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesinde tiyatroseverler ile buluşuyor.
 
Asıl adı Cemalettin Seber, ama o Cemal Süreyya olarak tanınmış, soy ismindeki “y” harfini bir iddiada kaybetmiş belki de tek şair. Şiir anlamında çoğu kez değerlendirmelerde bulunmuş, ama bir şiir tanımı yapmamıştır. Her şiirin kendi doğrusu ve kendini tanıtımı olduğunu vurgulayan Cemal Süreya şiirleri ile yol alan, titiz çalışmalar yapan, fazla üretmeyen, ürettiklerinde de iz bırakan bir şairdir. Türk Dil Kurumu tarafından onaylanmış Türk diline 300’e yakın sözcük kazandırmıştır. Hayatın en ince ayrıntısını şiirlerinde serüvene dönüştüren, eleştirisini ve direnişini şiir satırlarında örnek sözcüklerle buluşturan ve doğal olarak okuyucuyu kendi yaşamında buluşturan bir şairdir Cemal Süreya. Şiirlerini yaşadığı duygularla yazan, toplumun her kesimi ile buluşturan, tarihini de barındıran sözcüklerle insanın kendisi ile hesaplaşmasını da sağlıyor Cemal Süreya. Hayat da yaşadığı sıkıntıları şiir satırlarındaki direnişleri ile dile getiren, her şiirin ayrı bir öyküsünün ve yaşanmışlığının olduğunu vurgulayan, toplumun değer yargılarının buluşturan, eğlence olmadığını her satırında ifade eder Cemal Süreya. 

Dil anlamında özgün sözcükler ile şiirlerinde buluşan şairler geleceğe bu özel üretimlerini taşımakta zorluk çekmezler. Karacaoğlan, Nazım Hikmet, Yahya Kemal Beyatlı, Orhan Veli Kanık  bu durumu gerçekleştirenlerden.  Şiir toplumda okuyucusu olan bir alandır.

Şiir kaybedilmişlerin belgesidir aslında. Cemal Süreya kaybettikçe güçlenmiş, sırtını şiirlerine değil direnişi ile onda yuva bulmuştur sözcükler Cemalettin Seber de, İki kalp arasında gidip gelen, parmak ucu ile de olsa sevdası için vazgeçmeyen Osman Mazlum da, yalnızlığına bile asla teslim olmayan Ali Fakir ya da Dr. Suat Hüseyin de, 29 ev’in yaşayan tarihi Hasan Basri de, çocukların dilini anlayan çocukluğunu yaşamamış Feyzi Halıcı da, ülkesini, toprağını, insanını çiçek açtırıp Gülbeyaz anası gibi seven Ali Hakir, Hüseyin Karayazı ve Adil Fırat da, sadece insana değil tüm canlılara dokunabilmenin değerini bilen Genco Gümrah, Ahmet Gürsu, Birsen Sağanak da, ne kadar karanlık da kalsa da, yağmur damlaları mermi, top gibi gelse de, toprak sevdiklerini bir bir alsa da, isminden bir harf kaybetse de yıkılmayan adam, şiirin çok farklı ağabeyi, ele avuca sığmayan şiir adam Cemal Süreya yazmaya devam etti son nefesine dek.

İnsanı sevmenin değer olduğunu kabul etmenin bahtiyarlığını her şiir satırında özgün sözcükleriyle aşkları ile buluşturan şiirin aykırı ağabeyi “Ben Cemal Süreya Şiir Adamm” oyunumuz da Tiyatro AYME olarak tiyatro dili anlatısı. Kendisini bilen olduğu kadar, bilmeyenlerin de olduğunu ve her iki tarafında buluşmasını istedik bir saatlik oyunumuzda. Usta şair Cemal Süreya’nın yaşamını konu alan farklı metinleri iyi ekipler tarafından usta oyuncularla sahnelendi. Bu yüzden sorumluluğumuzun yüksek olduğunu, bu ustalıkla buluşabilmek için yavaş ama emin adımlarla yol aldık. Tiyatro AYME çatısı altında şiir gibi, mısra mısra, sözcük  sözcük adımlarımızı atarak oyunumuzu seyirci ile buluşturduk.

© 2017 Tiyatro. Tüm Hakları Saklıdır!